TÉMA AIDS

České objevy a vynálezy v medicíně

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Česká republika má na svém kontě mnoho zásluh v oblasti medicínských objevů a svými vynálezy, které dosáhly světového významu, převyšuje i země daleko větší. Připomeňme si některé z těch, které navždy změnily medicínu a svět a mnoha českým vynálezcům a vědcům zaručily nesmrtelnost.

Kontaktní čočky

Prvním vynálezcem skleněných kontaktních čoček byl český vědec Otto Wichterle. Kontaktní čočky ze skla však dráždily oční sítnici, a byly proto později nahrazeny čočkami, které vzešly z rukou Williama Feinblooma a které používáme dodnes.

Nanovlákna

Nanovlákno je textilní surovina s průměrem menším než 1000 nanometrů (nm). Má až tisíckrát větší povrchovou vrstvu než mikrovlákno, vysokou porezitu, houževnatost a tuhost.

Používá se např. k výrobě náplastí a obvazů se samodesinfekční schopností, kromě medicíny má však hojné využití i v elektronice, filtraci, IT, automobilovém průmyslu aj.

Na vzniku a prvních pokusech v tomto oboru se svou výzkumnou činností podílel i tým profesora Jiráska z Technické univerzity v Liberci.

Plastická chirurgie

První oddělení plastické chirurgie založili prof. F. Burian a A. Jirásek v roce 1927. Plastická chirurgie je tak objevem Čechů, přestože největší popularitě se tento obor těší zřejmě v Americe.

Původní specializací obou profesorů a tohoto oboru však nebylo zkrášlovat, nýbrž pomoci pacientům s vážnými a vrozenými vadami, popáleninami apod.

Chirurgické zákroky vedoucí k omlazování, zeštíhlování, redukci vrásek, zvětšování prsou apod. s sebou přinesla teprve současnost.

Rozlišení krevních skupin

Krevní skupiny jsou objevem českého lékaře a vědce Jana Jánského, který svůj objev představil v roce 1907. V roce 1901 sice tři z nich objevil vídeňský vědec Landsteiner, Jánský však přišel s objevem všech čtyř (A, B, AB, 0).

Americká lékařská komise však jeho objev uznala až o 14 let později. Z toho se už Jánský bohužel neradoval, protože krátce předtím zemřel.

Pitva

Jan Jessenius – lékař, filozof, politik a autor několika vědeckých spisů – předvedl první veřejnou pitvu lidského těla u nás, k čemuž použil tělo oběšence. Pojednání o pitvě, která přispěla k rozvoji anatomie, vydal roku 1601.

Jessenius patřil mezi sedmadvacet českých pánů popravených roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

Pokrok v léčbě AIDS

Mezi nejvýznamnější medicínské pokroky současnosti však rozhodně patří práce chemika Antonína Holého spolu s americkými kolegy. Jejím výsledkem je Truvada – zatím nejúčinnější lék proti AIDS.

Lék významně prodlužuje život pacientům, nahrazuje množství jiných tablet, dříve nutných k dennímu užití, má méně vedlejších účinků a zabraňuje přenosu viru těhotné matky na plod. Americké úřady lék schválily i jako možnost prevence.

České objevy a vynálezy v medicíně patří do témat
 • Petr 07.06.2016 12:24:34

  Jo jo kontaktní čočky jsou pecka, jen mi dlouho trvalo, než mi k nim v oku sedly nějaké kapky, teď používám na doporučení lékárnice Ocutein Sensitive kapky a jsem spokojený...

 • 100 martin 18.04.2016 11:22:44

  a*****

 • BYLINNÉ doplňky STRAVY vlasta.fucikova 20.01.2013 23:38:18

  BYLINNÉ DOPLŇKY STRAVY
  www.zdravipokapkach.webnode.cz
  nezávislý poradce OKG 03-000334
  Vlasta Fučíková


AIDS patří do témat

Adresář

AIDS ptejte se v poradně

Diskuze na téma AIDS

 • Dobrý den, na samotnou rakovinu vyrábím konopný výtažek zvaný ,, Fénixovy slzy ,, Mnoho lidí tent…

 • 14.04.2013 22:04 Rakovina

  Dobrý den.. Na rakovinu a další těžké nemoci vyrábím konopný výtažek zvaný ,, Fénixovy slzy ,, D…

 • Filip Rajchart 31.08.2015 15:08 křečové žíly

  Kyslikova Hyperbaricka komora na krecove zily. Dobrý proti: Léčba bércových vředů Periferní ar…

Píšeme jinde
 • Jak vybrat kapra?

  Jak vybrat kapra?

  Výběr kapra je jen o starost víc. Většinou je to mužská záležitost. Proto, vážení a milí, neplačte a nezoufejte. Pokud se v rybách nevyznáte, my vám poradíme, jak vybrat skvělého živého kapra.

 • Čajové pečivo na vánočním stole

  Čajové pečivo na vánočním stole

  Na Vánoce se chystáme na pečení drobného pečiva. Ať už cukroví použijeme na zdobení vánočního stromečku nebo bude součástí štědrovečerní tabule, vždy pečeme několik druhů.Zdravě.cz na Facebooku