TÉMA AIDS

České objevy a vynálezy v medicíně

Zdroj: Isifa/Thinkstock
Česká republika má na svém kontě mnoho zásluh v oblasti medicínských objevů a svými vynálezy, které dosáhly světového významu, převyšuje i země daleko větší. Připomeňme si některé z těch, které navždy změnily medicínu a svět a mnoha českým vynálezcům a vědcům zaručily nesmrtelnost.

Kontaktní čočky

Prvním vynálezcem skleněných kontaktních čoček byl český vědec Otto Wichterle. Kontaktní čočky ze skla však dráždily oční sítnici, a byly proto později nahrazeny čočkami, které vzešly z rukou Williama Feinblooma a které používáme dodnes.

Nanovlákna

Nanovlákno je textilní surovina s průměrem menším než 1000 nanometrů (nm). Má až tisíckrát větší povrchovou vrstvu než mikrovlákno, vysokou porezitu, houževnatost a tuhost.

Používá se např. k výrobě náplastí a obvazů se samodesinfekční schopností, kromě medicíny má však hojné využití i v elektronice, filtraci, IT, automobilovém průmyslu aj.

Na vzniku a prvních pokusech v tomto oboru se svou výzkumnou činností podílel i tým profesora Jiráska z Technické univerzity v Liberci.

Plastická chirurgie

První oddělení plastické chirurgie založili prof. F. Burian a A. Jirásek v roce 1927. Plastická chirurgie je tak objevem Čechů, přestože největší popularitě se tento obor těší zřejmě v Americe.

Původní specializací obou profesorů a tohoto oboru však nebylo zkrášlovat, nýbrž pomoci pacientům s vážnými a vrozenými vadami, popáleninami apod.

Chirurgické zákroky vedoucí k omlazování, zeštíhlování, redukci vrásek, zvětšování prsou apod. s sebou přinesla teprve současnost.

Rozlišení krevních skupin

Krevní skupiny jsou objevem českého lékaře a vědce Jana Jánského, který svůj objev představil v roce 1907. V roce 1901 sice tři z nich objevil vídeňský vědec Landsteiner, Jánský však přišel s objevem všech čtyř (A, B, AB, 0).

Americká lékařská komise však jeho objev uznala až o 14 let později. Z toho se už Jánský bohužel neradoval, protože krátce předtím zemřel.

Pitva

Jan Jessenius – lékař, filozof, politik a autor několika vědeckých spisů – předvedl první veřejnou pitvu lidského těla u nás, k čemuž použil tělo oběšence. Pojednání o pitvě, která přispěla k rozvoji anatomie, vydal roku 1601.

Jessenius patřil mezi sedmadvacet českých pánů popravených roku 1621 na Staroměstském náměstí v Praze.

Pokrok v léčbě AIDS

Mezi nejvýznamnější medicínské pokroky současnosti však rozhodně patří práce chemika Antonína Holého spolu s americkými kolegy. Jejím výsledkem je Truvada – zatím nejúčinnější lék proti AIDS.

Lék významně prodlužuje život pacientům, nahrazuje množství jiných tablet, dříve nutných k dennímu užití, má méně vedlejších účinků a zabraňuje přenosu viru těhotné matky na plod. Americké úřady lék schválily i jako možnost prevence.

České objevy a vynálezy v medicíně patří do témat
 • Petr 07.06.2016 12:24:34

  Jo jo kontaktní čočky jsou pecka, jen mi dlouho trvalo, než mi k nim v oku sedly nějaké kapky, teď používám na doporučení lékárnice Ocutein Sensitive kapky a jsem spokojený...

 • 100 martin 18.04.2016 11:22:44

  a*****

 • BYLINNÉ doplňky STRAVY vlasta.fucikova 20.01.2013 23:38:18

  BYLINNÉ DOPLŇKY STRAVY
  www.zdravipokapkach.webnode.cz
  nezávislý poradce OKG 03-000334
  Vlasta Fučíková


AIDS patří do témat

Adresář

AIDS ptejte se v poradně

Diskuze na téma AIDS

 • Dobrý den, na samotnou rakovinu vyrábím konopný výtažek zvaný ,, Fénixovy slzy ,, Mnoho lidí tent…

 • 14.04.2013 22:04 Rakovina

  Dobrý den.. Na rakovinu a další těžké nemoci vyrábím konopný výtažek zvaný ,, Fénixovy slzy ,, D…

 • Filip Rajchart 31.08.2015 15:08 křečové žíly

  Kyslikova Hyperbaricka komora na krecove zily. Dobrý proti: Léčba bércových vředů Periferní ar…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku